Використовуючи всі можливості для розвитку особистості

Напередодні Дня вчителя я мала намір підготувати розповідь про кількох учителів молодших класів із Попільнянського ліцею, оскільки там майже щороку впроваджуються у освітній процес якісь новинки. Кажу про це Валентині Сергіївні Ярич – заступнику директора ліцею з навчально-виховної роботи у початкових класах.

– Нині у ліцеї п'ятнадцять початкових класів, - розповідає вона, - у яких навчається 358 учнів.

– Це ж ціла школа! – кажу захоплено.

– За кількістю класів, та й учнів теж, мабуть, і на кілька сільських шкіл потягнемо, - посміхається вчителька.

- І, як казав Дмитро Менделєєв, - намагаюсь пригадати цитату, - найперше, що має зробити вчитель, - це розвинути у кожного учня дух допитливості.

- Цим, власне, і займаємось, - погоджується Валентина Сергіївна, - бо коли дитина допитлива, тобто всім цікавиться, то й для себе вона здатна почерпнути великий обсяг інформації, і вчителю робота з нею в радість. Тоді і учень, і вчитель ростуть разом.

Прагнення постійного вдосконалення і професійного росту – це неписане правило, яким керується педагогічний колектив ліцею загалом і вчителі початкових класів зокрема. Вони не лише постійно тримають руку на пульсі всіх новинок у навчальному процесі, а й активно впроваджують їх у своїх класах.

Добре відоме у селищі, особливо молодим батькам, ім’я вчительки А. А. Польовик, яка має вищу категорію. Нині у неї 2-В клас. Наразі вже протягом десяти років Алла Анатоліївна веде навчання молодших школярів за розвивальною системою В. В. Давидова і Д. Б. Ельконіна, тобто з поглибленим вивченням математики та української мови. Здавалося б, як можна за однією програмою поглиблювати знання «фізикам і лірикам»?

А таки можна! Вихованці Алли Анатоліївни, навчаючись у середніх і старших класах, беруть участь у олімпіадах і конкурсах, успішно складають незалежне оцінювання, власне, без проблем досягають наміченої мети.

2-А клас веде О. В. Нечипоренко, яка теж має вищу категорію, а також звання вчитель-методист. І вона теж постійно в курсі педагогічних новинок, намагається удосконалювати і урізноманітнювати систему навчання наймолодших школярів. Не дарма ж кажуть, що сучасний урок – це твір мистецтва, де педагог використовує всі можливості для розвитку особистості учня.

Минулого року Олена Володимирівна пройшла спеціальну підготовку і єдина на весь район почала навчати своїх першокласників за програмою «Інтелект України», широко використовуючи на уроках медійні засоби, ігри, фізкультхвилинки, озвучення дітьми мультфільмів. Загалом протягом уроку її другокласники виконують до п’ятнадцяти завдань та проводять дві фізкультхвилинки з танцювальними рухами і вправами-релаксаціями. Навчання ведеться інтегровано, наприклад, працюючи з картами, діти слухають музику, розглядають твори мистецтва, живопису, графіки, переглядають фільми.

Звісно, що це вимагає від учителя неабияких зусиль. Непросто було спершу навіть звикнути до такої структури уроку, та час показав, що результат того вартий. Вже в першому класі вихованці Олени Володимирівни вільно орієнтувалися у материках і океанах, вміли працювати з картою і глобусом. Знали багато казок і їх авторів. З першого класу у них щотижня три уроки іноземної мови, у другому появився новий цікавий предмет – еврика, який розвиває логічне мислення, кмітливість, просторову уяву.

Як уже розповідалось у нашій газеті, всі перші класи в нинішньому році працюють за програмою Нової української школи. У зв’язку з цим вчителі влітку пройшли онлайн курси «Едера» і отримали відповідні сертифікати. Вчителька О. В. Павловська, яка має вищу категорію та звання вчитель-методист, пройшла спеціальну підготовку в обласному центрі і тепер проводить сесії для колег. До речі, у своєму третьому класі Олена Вадимівна теж застосовує деякі моменти Нової школи, чим і батьки, й учні задоволені.

Решта початкових класів навчається за звичайною програмою, яка також гарантує кожному учню рівень знань, згідно з його стараннями та вміннями. А кожен вчитель, чи, точніше б сказати, вчителька, оскільки у молодших класах ліцею працюють лише жінки, має змогу підходити до навчального процесу творчо, активно впроваджуючи корисні новинки. Щоб, як сказав Ейнштейн,не гаяти часу на визначення, чого учень не знає, а чимскоріш з’ясувати, що учень знає або здатний пізнати. І допомогти йому здобути нові знання.

На знімку вчителі молодших класів Попільнянського ліцею (з ліва на право): Людмила Миколаївна МОЖАРІВСЬКА, Оксана Миколаївна СТОЛЯРЕНКО, Світлана Сергіївна ЯРЧУК, Наталія Анатоліївна БАЛАНЕНКО, Валентина Петрівна ГАПОНЮК, Олена Володимирівна НЕЧИПОРЕНКО, Ірина Іванівна СІРУК, Світлана Петрівна БОЙКО, Наталя Володимирівна МЕЛЬНИК, Алла Анатоліївна ПОЛЬОВИК, Олена Вадимівна ПАВЛОВСЬКА, заступник директора з навчально-виховної роботи у початкових класах Валентина Сергіївна ЯРИЧ Та Юлія Сергіївна ТАТАРЧУК.