Дбаймо про порядок у місцях вічного спочинку

Не відкрию нічого нового, коли скажу, що весна не лише пора пробудження і оновлення природи, а й час генерального прибирання на вулицях, в парках і скверах, біля торгових точок, у місцях масового відпочинку людей і, звісно ж на кладовищах. Саме стосовно останніх і хочеться висловити кілька побажань.

Пізня і затяжна цьогорічна весна та рання Пасха значно скоротили час, протягом якого необхідно впоратись із санітарною очисткою кладовищ. Тому прошу жителів селища Попільні (та й інших сіл нашої громади) якомога швидше розпочати цю роботу. Прибираючи могили своїх рідних, зверніть увагу і на сусідні захоронення: якщо поруч є могила, до якої ніхто не приходить, приберіть і її. Не зайвим буде нагадати й про те, що сміття слід викидати лише у відведених місцях.

Багато хто біля могил своїх родичів установлює столики та лавочки. Однак не варто забувати, що робити це, як, до речі, й встановлювати пам’ятники та надмогильні комплекси, можна лише на відведеній під захоронення ділянці. Порушення цієї вимоги нерідко зумовлює чимало незручностей під час похоронів: іноді просто неможливо пронести до ями труну з покійником. Досить часто подібні складності під час поховання створюють і наперед встановлені пам’ятники.

І ще кілька думок хочеться висловити стосовно самих провід.  Після них наші цвинтари спалахують різнобарвям штучних квітів, які згодом перетворюються у скирти сміття. Хіба меншою була б наша память про покійника, якби замість цього строкатого мотлоху в день провід на могилах зацвіли первоцвіти чи тюльпани, або й просто зеленів барвінок? У місті Дніпрі, наприклад, місцева рада вже заборонила приносити на кладовища такі квіти, а Житомирська міськрада закликала мінімізувати їх кількість.

І останнє. Йдучи з кладовища, не залишайте на могилах паски, крашанки, печиво, цукерки. Краще роздайте їх або принесіть на панахидний стіл чи в приміщення, що поруч з ритуальною площадкою - ми в той же день передамо все у Ходорківський інтернат для психохроніків. Не варто залишати і чарочок із спиртним.

Кладовище – місце вічного спочинку наших рідних і близьких, на якому кожен з нас зобов’язаний підтримувати порядок і спокій. Не забуваймо про це.

В. Зарічний,

начальник ритуальної служби селища Попільні.